W jakim wieku mój syn/córka powinien zacząć mówić? (2023)

PrzezAngelina M., MS, BCBA, LMFT

18 stycznia 2022 r

Pytanie:

Syed pyta: „Mój syn ma 2 i pół roku i jeszcze nie mówi. Nie ma słów, tylko bełkocze. On równieżoznaki autyzmujak machanie rękami, chodzenie na palcach i inneformy nastroju. Jest zarejestrowany w naszym lokalnym biurze ds. potrzeb specjalnych, w którym mieszkamy. Bardzo się o niego martwimy i mam pytanie: w jakim wieku powinien zacząć mówić?”

W jakim wieku mój syn/córka powinien zacząć mówić? (2)

Odpowiedź:

Cześć Syed! Bardzo się cieszę, że szukasz pomocy, ponieważ masz obawy dotyczące rozwoju syna. Zachęcam Ciebie i wszystkich rodziców, aby podążali za swoimi instynktami, gdy czujesz, że coś jest nie tak z rozwojem Twojego dziecka.

Różni specjaliści mogą mieć różne odpowiedzi na pytanie, kiedy dokładnie dziecko powinno zacząć mówić. Jednak badania pokazują, że dzieci zwykle zaczynają wydawać bełkotliwe dźwięki w niemowlęctwie. Mogą to być dźwięki takie jak „baba”, „gaga”, „ooh” itp. Następnie zaczynają pojawiać się słowa, często na początku takie jak „mama”, „dada”, „papa” lub „ba-ba”.

Badając rozwój dziecka, zwracamy uwagę na standardowe testy, które są szeroko stosowane do oceny dzieci z autyzmem lub innymiOpóźnienia rozwojowe.Oceny te mierzą kamienie milowe rozwoju. Oto zestawienie tego, co niektóre z najbardziej renomowanych ocen mówią o języku:

Ocena rozwoju małych dzieci — wydanie drugie (DAYC-2) Dzieci w wieku od 2 do 3 lat powinny spontanicznie używać co najmniej 50 słów. W tym wieku dzieci mają również kilka wyrażeń składających się z 2 słów, a także pojawiające się zdania składające się z 3 słów.

Vineland Adaptive Behaviour Scales-Second Edition (Vineland-II) Dzieci w wieku 2 lat powinny znać 50 rozpoznawalnych słów. Mogą zacząć zadawać pytania i używać krótkich, prostych zdań.

Program oceniania i umieszczania kamieni milowych zachowania werbalnego (VB-MAPP) W wieku 30 miesięcy dziecko powinno być w stanie nazwać 200 elementów i/lub działań. Większość dzieci w tym wieku może również poprosić o co najmniej 20 przedmiotów.

Jak widać na podstawie tych różnych ocen, dzieci w wieku Twojego syna zwykle mają różne słowa, a nawet krótkie zdania, na przykład „Więcej soku” lub „do widzenia”. Ponieważ twój syn nie ma jeszcze żadnych słów, oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc przywołać język.
Nie przegap naszej oferty specjalnej.
Kliknij tutajby dowiedzieć się więcej


1. Pracuj nad imitacją.Zanim dzieci nauczą się powtarzać dźwięki innych osób, uczą się naśladować ruchy ciała. Niech twój syn naśladuje podstawowe czynności, takie jak: klaskanie w dłonie, pukanie, klepanie po głowie, klepanie po brzuchu, przesyłanie buziaków itp. Powiesz „Zrób to” lub „Naśladuj mnie”, a następnie wykonaj czynność. Idealnie byłoby, gdyby twój syn naśladował cię i również wykonał akcję.

Jeśli jednak nie odpowiada, możesz go poprosić. Upewnij się, że dużo chwalisz, kiedy cię naśladuje, nawet jeśli musisz o to poprosić. Możesz także używać przedmiotów do promowania imitacji, takich jak: toczenie piłki, pchanie samochodu, układanie klocka itp. Staraj się zapewniać wiele okazji do naśladowania, ponieważ jest to warunek wstępny języka.

2. Śpiewaj!Śpiewaj piosenki ze swoim synem i stwarzaj mu okazje do wypełnienia pustych miejsc. Może to być coś w rodzaju „Twinkle Twinkle Little…” Zatrzymaj się na sekundę lub dwie i daj mu szansę na wypełnienie słowa „Gwiazda”. Nawet jeśli tylko wydaje dźwięk, to w porządku! Albo jeśli nic nie mówi, to też jest w porządku. Śpiewaj dalej i daj mu jeszcze jedną szansę. Niektóre świetne pomysły na piosenki to: ABCs, Wheels on the Bus, Row Your Boat, Itsy Bitsy Spider, Twinkle Twinkle, Clean Up, Slippery Fish oraz Happy and You Know It.

3. Używaj tego, co kocha.Może to Elmo, ciasteczka lub jego ulubienieckoc. Użyj tych przedmiotów, aby poprosić go o nie. Kiedy sięga po preferowaną rzecz lub okazuje zainteresowanie nią, możesz zapytać go: „Czego chciałeś?” Następnie możesz poprosić o odpowiedź „Elmo”. Jeśli twój syn wydaje dźwięk, daj mu go. Może wydawać dźwięk zupełnie niezwiązany z „Elmo”, ale to w porządku. Nawet jeśli powie „ba”, daj mu Elmo. Kiedy to będzie spójne, możesz popchnąć go trochę bardziej, aby powiedział coś bliższego słowu.

Może na przykład powiedzieć „Och” dla „Elmo”. Następnie daj mu Elmo tylko wtedy, gdy powie „Och”, a nie wtedy, gdy powie „ba”. Kontynuuj pracę nad tym, aż dostanie pracę „Elmo”. Stopniowo zmieniając oczekiwania (początkowo akceptując dowolny dźwięk, a następnie oczekując pełnego słowa), pomagasz swojemu synowi zrozumieć, że język jest niezbędny, aby dostać coś, czego chce. Jednocześnie ułatwiasz mu to, aby nie stał się zbyt sfrustrowany i nie poddał się.

4. Nagradzaj go za wydawanie dźwięków.Chcemy go nauczyć, że wydawanie dźwięków jest DOBRE! Za każdym razem, gdy usłyszysz dźwięk, potwierdź to. Rozmawiaj z nim, chwal go i okazuj mu uczucia. Wyślij wiadomość, że wykonuje świetną robotę za każdym razem, gdy próbuje się porozumieć, wydając dźwięk.

5. Wejdź z nim w interakcję.Im więcej ty i inni członkowie rodziny rozmawiacie z nim i angażujecie się z nim, tym lepiej. Ogranicz czas technologii (telewizja, iPad, iPhone, gry wideo itp.). Te rzeczy nie pozwalają na prawdziwą interakcję i są jednostronną formą rozrywki. Niczego się od niego nie oczekuje, gdy ogląda filmy lub gra w gry na elektronice; po prostu może usiąść i biernie obserwować, co się dzieje. Podczas gdy bawi się z tobą lub kimś innym, jest aktywnym uczestnikiem, od którego oczekuje się zaangażowania i odpowiedzi.

Pamiętaj, aby skupić się na tym, jakie umiejętności i mocne strony ma Twój syn, i wyznaczyć realistyczne cele dla niego i dla siebie. Często rodzice są tak zaniepokojeni tym, czego nie potrafią ich dzieci, że przegapiają to, co ich dziecko może zrobić. Doceń jego sukcesy i pozwól sobie świętować te zwycięstwa, bez względu na to, jak małe mogą być. Na koniec zachęcam wszystkie rodziny, z którymi pracuję, aby pamiętały, że komunikacja nie zawsze odbywa się werbalnie.

Niektóre dzieci nigdy nie mówią ustami, ale mogą nauczyć się komunikować za pomocą języka migowego, ikon obrazkowych lub urządzeń elektronicznych. Te metody komunikacji są tak samo ważne jak język werbalny i mogą pomóc ludziom niewerbalnym funkcjonować w ich świecie. Chociaż wiem, że większość rodziców chce, aby ich dzieci potrafiły mówić, ważne jest, aby nie dyskredytować innych form komunikacji. Zachowaj otwarty umysł i pamiętaj, aby zwracać uwagę na postępy, jakie robi twój syn na swojej drodze.

Życzymy Ci wszystkiego najlepszego na tej kolejce górskiej rodzicielstwa ze specjalnymi potrzebami!

Ten artykuł pojawił się wWydanie 23 – Przygotowanie na jutro

Wesprzyj magazyn dla rodziców z autyzmem

Mamy nadzieję, że podobał Ci się ten artykuł. Aby wesprzeć nas w tworzeniu bardziej pomocnych informacji, takich jak ta, rozważ tozakup abonamentudo magazynu Autism Parenting.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

W jakim wieku mój syn/córka powinien zacząć mówić? (5)

Pobierz nasz BEZPŁATNY przewodnik po najlepszych materiałach na temat autyzmu dla rodziców

Powiązane artykuły

Co to jest zespół Kannera?

Jeśli chodzi o zespół Downa i autyzm, jakie są podobieństwa?

Niezdiagnozowany autyzm u dorosłych

Łagodny autyzm u dorosłych: czy naprawdę można być „łagodnym autyzmem”?

Samozdiagnozowany autyzm: prawidłowa diagnoza?

Czym jest szeroki fenotyp autyzmu?

Ocena autyzmu: co rodzice powinni wiedzieć

Szybka i prosta lista kontrolna objawów autyzmu

Podtypy autyzmu: zrozumienie spektrum

Jak sprawić, by moje dziecko zostało przebadane pod kątem autyzmu

Współwystępowanie autyzmu: stany często spotykane w autyzmie

Jak Covid-19 wpłynął na diagnozę autyzmu u dzieci

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Arielle Torp

Last Updated: 20/09/2023

Views: 6147

Rating: 4 / 5 (61 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Arielle Torp

Birthday: 1997-09-20

Address: 87313 Erdman Vista, North Dustinborough, WA 37563

Phone: +97216742823598

Job: Central Technology Officer

Hobby: Taekwondo, Macrame, Foreign language learning, Kite flying, Cooking, Skiing, Computer programming

Introduction: My name is Arielle Torp, I am a comfortable, kind, zealous, lovely, jolly, colorful, adventurous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.