Rosja przenosi swoją ukraińską wojnę informacyjną do gier wideo (2023)

Reklama

POMIŃ REKLAMĘ

Wspierany przez

POMIŃ REKLAMĘ

Propaganda pojawia się w Minecrafcie i innych popularnych grach oraz na grupach dyskusyjnych, gdy Kreml próbuje pozyskać nowych odbiorców.

Rosja przenosi swoją ukraińską wojnę informacyjną do gier wideo (1)

PrzezStevena Lee MyersaIKellena Browninga

Reportaż z San Francisco

Rosyjska propaganda rozprzestrzenia się w światowych grach wideo.

W Minecraft, wciągającej grze należącej do Microsoftu, rosyjscy gracze odtworzyli bitwę o Soledar, miasto na Ukrainie, które rosyjskie wojska zdobyły w styczniu, publikując wideo z gry w najpopularniejszej sieci społecznościowej ich kraju, VKontakte.

Kanał w rosyjskiej wersji World of Tanks, gry wojennej dla wielu graczy, upamiętnił 78. rocznicę klęski nazistowskich Niemiec w maju, odtwarzając paradę czołgów Związku Radzieckiego w Moskwie w 1945 r. Na Roblox, popularnej platformie do gier , użytkownik stworzył w czerwcu szereg sił Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, aby uczcić święto narodowe, Dzień Rosji.

Te gry i sąsiednie strony dyskusyjne, takie jak Discord i Steam, stają się platformami internetowymi dla rosyjskiego agitpropu, rozpowszechniając wśród nowych, głównie młodszych odbiorców, potok propagandy, którą Kreml próbował usprawiedliwić wojnę na Ukrainie.

W tym wirtualnym świecie gracze przyjęli literę Z, symbol wojsk rosyjskich, które najechały w zeszłym roku; przyjął prawnie pozorne rosyjskie roszczenia terytorialne na Krymie iw innych miejscach; i powtórzył wysiłki prezydenta Władimira Władimira Putina mające na celu oczernianie Ukraińców jako nazistów i obwinianie Zachodu za konflikt.

„Chwała Rosji”, zadeklarował samouczek wideo, jak zbudować maszt z rosyjską flagą w Minecrafcie. Pokazała rosyjską flagę nad pejzażem miejskim oznaczonym Ługańsk, jedną z ukraińskich prowincji, które Rosja nielegalnie zaanektowała.

„Świat gier jest naprawdę platformą, która może wpływać na opinię publiczną, aby dotrzeć do odbiorców, zwłaszcza młodych populacji” – powiedziała Tanya Bekker, badaczka z ActiveFence, firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem, która zidentyfikowała kilka przykładów rosyjskiej propagandy w Minecrafcie dla The New York Times .

Obraz

Prezes Microsoftu, Brad Smith, ujawnił w kwietniu, że zespoły ds. Powiedział, że Microsoft doradzał rządom, których nie wymienił, w ich sprawie, ale bagatelizował ich znaczenie.

„Prawdę mówiąc, nie jest to najważniejsza rzecz, o którą powinniśmy się martwić” — powiedział Smith na konferencji ekonomicznej w Waszyngtonie, zorganizowanej przez serwis informacyjny Semafor. „Zamierzają gdzieś opublikować informacje. Wiesz, tak się składa, że ​​jest to dla nich dobre miejsce do wprowadzenia informacji do obiegu.

Szef zespołu analizy zagrożeń Microsoftu, Clint Watts, powiedział naukowcom ze Stern School of Business na Uniwersytecie Nowojorskim, że rosyjskie siły paramilitarne znane jako Grupa Wagnera promowały „złośliwe narracje” na Discordzie i Steamie, aby wesprzeć poglądy Kremla. Być może starał się również zachęcać do zaciągania się do wojska, gdy rosyjskie straty bojowe zbierały ogromne żniwo.

„Propaganda ma głównie na celu sprawienie, by Wagner i rosyjska armia wyglądali na fajnych i groźnych” – powiedział Watts badaczom, którzy bylibadanie ekstremizmu w grach wideo.

Microsoft odmówił rozwinięcia komentarzy swoich dyrektorów ani odpowiedzi na pytania dotyczące rosyjskich przykładów, z wyjątkiem stwierdzenia w oświadczeniu, że firma przegląda treści, które naruszają jej standardy społeczności.

Chociaż niektóre materiały odzwierciedlają poglądy zwykłych Rosjan, inne przykłady sugerowały zaangażowanie rządu. Zasięg Kremla w grach wideo pokazuje, jak uporczywie rząd Putina starał się wzmocnić swoje cele polityczne za pomocą zachodnich mediów społecznościowych i produktów konsumenckich pomimo izolacji dyplomatycznej i gospodarczej.

W czerwcu celebryci, muzycy i co najmniej jeden rosyjski urzędnik państwowy zorganizowali koncert w Minecrafcie z okazji Dnia Rosji. Urzędniczka Ekaterina Mizulina jest członkiem Izby Obywatelskiej, organu doradczego i przewodniczącą Rosyjskiej Ligi Bezpieczeństwa Internetowego. Jej matka, Yelena, zasiada w wyższej izbie parlamentu i była prominentnym sojusznikiem Putina, sponsorując konserwatywne ustawodawstwo wymierzone między innymi w homoseksualizm.

Inne memy pojawiające się w grach sympatyzują z Grupą Wagnera, której przewodziłJewgienij W. Prigożynaż do wybuchu tajemniczego buntu wojskowego w zeszłym miesiącu. Prigożyn, niegdyś bliski współpracownik Putina, jest weteranem operacji informacyjnych, założył Internet Research Agency, petersburską firmę, któraingerował w amerykańskie wybory prezydenckiew 2016 roku

W tym miesiącu Putin podkreślił zainteresowanie Kremla branżą gier jako potencjalnym narzędziem rządu do zaszczepiania wartości. Nazwał to „kolosalnym biznesem”.uwagi do organizacji obywatelskiejzałożył w 2018 roku, aby skupić się na problemach społecznych i ekonomicznych młodzieży. Według wicepremiera, który przemawiał na tym samym spotkaniu, jeden na czterech Rosjan gra w gry online. Putin powiedział, że gry „powinny znajdować się na przecięciu sztuki i edukacji”.

„Gra powinna pomóc człowiekowi się rozwijać, pomóc mu się odnaleźć, powinna pomóc w wychowaniu człowieka zarówno w ramach uniwersalnych wartości ludzkich, jak iw ramach patriotyzmu” – powiedział Putin w przemówieniu na Kremlu.

W następstwie inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Microsoftogłoszonyże zawiesi sprzedaż nowych produktów i usług do Rosji, aby zastosować się do sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone i Europę, ale Rosjanie nadal znajdują sposoby na wykorzystanie jej gier i witryn, takich jak Discord i Steam, w celu dotarcia do szerszej publiczności. Wiele przykładów jest w języku rosyjskim, co sugeruje, że docelowa publiczność jest w domu lub wśród rosyjskojęzycznych w sąsiednich krajach, w tym na Ukrainie.

„Rosyjska propaganda próbuje nowych rzeczy, aby promować swój reżim” – powiedział Artem Starosiek, szef Molfar, ukraińskiej firmy konsultingowej analizującej zagrożenia internetowe.

Obraz

Badacze Molfara zidentyfikowali kilkanaście przypadków prokremlowskiej propagandy w Minecraft, Roblox, rosyjskich wersjach World of Tanks i World of Warships, Fly Corp, Armored Warfare i War Thunder. Niemal wszyscy wychwalali sowieckie zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami, co Putin i jego doradcy wykorzystali do budowania poparcia dla dzisiejszej wojny. Niektóre z nich miały wyraźne powiązania z partiami politycznymi lub agencjami rządowymi.

Nie jest jasne, jakie kroki, jeśli w ogóle, podjął Microsoft lub inne firmy, aby zablokować rosyjskie wysiłki. Wargaming Group, cypryjski twórca gier World of Tanks, World of Warships i innych gier,wykręcił sięw zeszłym roku swoją rosyjską i białoruską działalność Lesta Studio, spółce zależnej w Petersburgu. „Wargaming gorąco wspiera mieszkańców Ukrainy, nasze studio w Kijowie i naszych tam pracowników” – powiedział w e-mailu Alex Brewer-Disarufino, rzecznik Wargaming w Ameryce Północnej.

Jacob Davey, szef badań nad skrajną prawicą i ruchami nienawiści w Instytucie Dialogu Strategicznego w Londynie, powiedział, że Minecraft i inne gry mogą być przydatnymi narzędziami dla tych, którzy chcą wpłynąć na wrażliwych młodych ludzi, zwłaszcza jeśli ci ludzie już się przydzielili prywatne grupy, w których chętnie dyskutowali o skrajnych ideologiach.

„Wiemy, że wrogie podmioty, które starają się kształtować umysły i wpływać na ludzi, są oportunistami” — powiedział Davey, który badał grywalizację ekstremistycznych treści online. „Idą tam, gdzie myślą, że mogą znaleźć chłonną publiczność, i wykorzystują szeroką gamę platform technologicznych, aby wypromować swoje wiadomości”.

Biorąc pod uwagę wojenny charakter wielu gier, nie jest zaskakujące, że wojna na Ukrainie miałaby wpływ na zawartość, ale w niektórych przypadkach gry stały się polem bitwy.

Firma w Niemczech stworzyła grę wideo Death From Above, która symuluje ataki ukraińskich dronów na siły rosyjskie. Właściciel firmynazwano to„gra propagandowa”. Gazeta w Finlandii, Helsingin Sanomat, wykorzystała grę wideo Counter-Strike do stworzenia kanału informacyjnego o wojnie dla rosyjskiej publiczności w dużej mierze przed nią chronionej.

„Czy moglibyśmy stworzyć miejsce w Counter-Strike, w którym miliony młodych Rosjan grających w tę strzelankę z perspektywy pierwszej osoby byłyby zmuszone stawić czoła okropnościom wojny na Ukrainie?”gazeta zapytaław funkcji interaktywnej.

Joseph Brown, adiunkt na Thompson Rivers University w Kolumbii Brytyjskiej, spędził pięć lat ucząc o tworzeniu gier wideo w Rosji i powiedział, że widział na własne oczy zaangażowanie tego kraju w propagandę poprzez gry wideo i inne formy mediów.

„Muszą ponownie włączyć wszystkich do wojny” – powiedział dr Brown. „To kolejny element całej układanki ciągłej propagandy przez cały czas. W każdym medium, za pomocą którego mogą do ciebie dotrzeć, dotrą do ciebie”.

Stevena Lee Myersaobejmuje dezinformację dla The Times . Pracował w Waszyngtonie, Moskwie, Bagdadzie i Pekinie, gdzie współtworzył artykuły, które zdobyły nagrodę Pulitzera za służbę publiczną w 2021 roku. Jest także autorem książki „The New Tsar: The Rise and Reign of Vladimir Putin”. Więcej o: Steven Lee Myers

Kellena Browningajest reporterem technologicznym w San Francisco, gdzie zajmuje się ekonomią koncertów, branżą gier wideo i ogólnymi wiadomościami technicznymi. Więcej o: Kellen Browning

Wersja tego artykułu ukazuje się drukiem w dniu, Sekcja

B

, Strona

1

wydania nowojorskiego

z nagłówkiem:

Rosja przenosi propagandę do gier.Zamów przedruki|Dzisiejsza gazeta|Subskrybuj

Reklama

POMIŃ REKLAMĘ

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Duncan Muller

Last Updated: 21/09/2023

Views: 5717

Rating: 4.9 / 5 (79 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Duncan Muller

Birthday: 1997-01-13

Address: Apt. 505 914 Phillip Crossroad, O'Konborough, NV 62411

Phone: +8555305800947

Job: Construction Agent

Hobby: Shopping, Table tennis, Snowboarding, Rafting, Motor sports, Homebrewing, Taxidermy

Introduction: My name is Duncan Muller, I am a enchanting, good, gentle, modern, tasty, nice, elegant person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.