Jak naturalnie uczyć się języka jak dziecko (2023)

Jak naturalnie uczyć się języka jak dziecko (1)

PrzezStevie D. Ostatnio zaktualizowany:

Dzieci sąniesamowite osoby uczące się języków:W ciągu około 20 miesięcy idą z będąc totalnym nowicjuszemdo płynnego posługiwania się językiem ojczystym.

Jakie lekcje mogąuczących się języków obcychdostać od tych cennych dzieci?

Najpierw prześledzimy drogę dziecka od bełkoczącego noworodka do rozmownego przedszkolaka. Po drodze zwrócimy uwagę na kamienie milowe rozwoju języka.

Następnie skrystalizujemy lekcje, których nauczyliśmy się podczas rozwijania pierwszego języka i wykorzystamy je pomóc dorosłym w nauce języka obcego.

Zawartość

  • 4 duże lekcje na wynos dla osób uczących się języków obcych
    • 1. Centralne miejsce słuchania
    • 2. Prymat popełniania błędów
    • 3. Radość z powtarzania
    • 4. Znaczenie zanurzenia

Pobierać:Ten post na blogu jest dostępny jako wygodny i przenośny plik PDF, który możesz zabrać ze sobą wszędzie.Kliknij tutaj, aby otrzymać kopię. (Pobierać)

JakDodzieci to robią? Przyjrzyjmy się temu problemowi bardziej szczegółowo.

Etapy rozwoju i ich kamienie milowe

Przed urodzeniem

Kiedyś myśleliśmy, że nauka języka zaczyna się w momencie narodzin. Ale odkryli to naukowcy z Waszyngtonu, Sztokholmu i Helsinekpłody faktycznie słuchają wewnątrz macicy.

Dali matkom nagranie zmyślonych słów do odegrania podczas ostatnich tygodni ciąży. Niemowlęta słyszały pseudosłowa około 50-71 razy w łonie matki. Po urodzeniu dzieci zostały przebadane. Podłączając je do EEG, naukowcy byli w stanie zobaczyć obrazy mózgów niemowląt podczas odtwarzania wymyślonych słów.

Ku ich zdumieniu, dzieci zapamiętały i rozpoznały słowa, które zostały im przedstawione, gdy były jeszcze w łonie matki.

Wiesz, co to sugeruje, prawda?

Wskazuje to na prenatalną naukę języka.

Okazuje się, że pierwszym dniem nauki języka nie jest moment narodzin, ale 30 tydzień ciąży, kiedy dziecko zaczyna rozwijać zdolność słyszenia. Więc uważaj, co mówisz przy kobiecie w ciąży, dobrze? czyjeśsłuchający.

0-6 miesięcy

Noworodki są uważnymi słuchaczami w swoim otoczeniu. Szczególnie lubią słuchać głosu matki i szybko odróżniają go od innych głosów. Uczą się też rozpoznawać dźwięki jej języka od obcego.

Komunikacja dziecka koncentruje się na wyrażaniu bólu i przyjemności. A jeśli posłuchasz bardzo uważnie, zauważysz, że dzieci mają różne rodzaje płaczu dla różnych potrzeb. Wołanie o mleko różni się od płaczu o nową pieluchę — chociaż zdenerwowany ojciec, który urodził się po raz pierwszy, może nie usłyszeć żadnej różnicy.

Około 4czmiesiąca dzieci angażują się w „zabawę wokalną” ibełkocze niezrozumiałe dźwięki— w tym te, które zaczynają się na litery M, P i B. (W tym momencie mama przysięga, że ​​słyszała, jak dziecko mówi „mama”).

6-12 miesięcy

To jest etap peek-a-boo.

Niemowlęta zwracają uwagę i uśmiechają się, gdy wołasz je po imieniu.

Zaczynają też odpowiadać na „Cześć!” i dzień dobry."

Na tym etapie dzieci nadal gaworzą izabawy z językiem. Ale tym razem ich niezrozumiałe wypowiedzi nabrały pewnego rodzaju wyrafinowania. Wydaje się, że łączą słowa. Mógłbyś przysiąc, że coś ci mówiła.

Właściwie to będzie mniej więcej o tej porzekiedy dzieci uczą się swoich pierwszych słów(„nie”, „mama”, „tata” itd.).

do 12czmiesiąc, będziesz miał to dokuczliwe uczucie, że ona rozumie więcej, niż pozwala. I miałbyś rację. Niemowlęta, choć nie potrafią dużo mówić, dużo rozpoznają. Zaczynają rozpoznawać słowa kluczowe, takie jak „kubek”, „piłka”, „pies” i „samochód”.

A w swoje pierwsze urodziny na pewno dowie się, co oznacza słowo „ciasto”.

1-2 lata

To jest „Gdzie jest twój nos?” scena.

Niemowlęta uczą się rozróżniać i wskazywać różne części ciała. Będą również bardzo otwarci na pytania typu „gdzie jest tatuś?” i prośby takie jak „klaszcz w dłonie” lub „daj miksiążka”.

Jak zawsze, jej zrozumienie przewyższa jej zdolność mówienia. Ale na tym etapie nauczy się jeszcze więcej słów. Jej wypowiedzi będą przechodzić w pary słów, takie jak „zjedz ciastko”, „więcej zabawy” i „bez piłki”.

Jest to również czas, kiedy uwielbia słuchać piosenek i rymowanek do wspólnego śpiewania. I zgadnij co? Nigdy jej się to nie znudzi, więc bądź przygotowany na słuchanie jej ulubionych rymowanek w kółko.

2-4 lata

Na tym etapie nastąpi ogromny wzrost wyuczonych słów. Wydaje się, że teraz ma nazwę dla wszystkiego — od kubków, których używa, po buty i zabawki. Pozyskuje kolejne rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki w swoim arsenale językowym.

Jej struktura językowa staje się coraz bardziej skomplikowana. Jej zdania stają się dłuższe, a błędy gramatyczne powoli usuwane. Tym razem może wypowiadać stwierdzenia typu „jestem głodna mamusiu” lub „koleżanka mi to dała”.

Zacznie robić się naprawdę rozmowny i zadawać pytania typu: „Dokąd idziemy, tatusiu?”

W tym czasie zaczniesz podejrzewać, że przygotowuje się do zadawania coraz trudniejszych pytań.

Dziecko nauczyło się języka i stało się językiem ojczystym.

4 duże lekcje na wynos dla osób uczących się języków obcych

Właśnie omówiliśmy postępy dzieci w zdobywaniu pierwszego języka.

Czy jest coś w tym procesie, co dorośli uczący się języków mogą naśladować w swoich dążeniach do nauki języków obcych? Cóż, jak się okazuje, jest.

Zrozumienie tego procesu uczenia się we wczesnym dzieciństwie ma poważne implikacje dla dorosłych osób uczących się języka.

W tej części posta zajrzymy za kurtynę i jeszcze głębiej przyjrzymy się, jak dzieci uczą się języków, aby wyciągnąć z nich 4 ważne lekcje.

Każda z tych lekcji jest istotną częścią sukcesu językowego.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak rodzą się dzieci„goo-goo gaa-gaa”Do„Mamo, czy kupisz mi ten zdalnie sterowany samolocik?”następnie proszę czytać dalej.

1. Centralne miejsce słuchania

W poprzedniej sekcji dowiedzieliśmy się, że słuchanie pojawia się na bardzo wczesnym etapie procesu przyswajania języka. Niemowlęta dostająkurs mistrzowski dotyczący różnych tonów, rytmów i dźwięków językae nawet zanim ujrzą światło dzienne.

Bez słuchania nie mieliby cegiełek, z których mogliby zbudować własny repertuar dźwięków.

Słuchanie jest tak ważne dla przyswajania języka, że ​​niemowlętanie rozwijają w pełni swoich zdolności językowych bez zdolności słyszenia.Mamy więc do czynienia z parą głuchoniemych. Jak można nauczyć się mówić, skoro nie można nawet usłyszeć, jak inni lub siebie to robią?

Ponadto dzieci, które we wczesnym okresie życia cierpią na problemy ze słuchem, doświadczają opóźnień w swoich ekspresyjnych i receptywnych umiejętnościach komunikacyjnych. Ich słownictwo rozwija się wolniej i często mają trudności ze zrozumieniem abstrakcyjnych słów (np. ekstremalnych, gorliwych i bezsensownych). Ich zdania są również krótsze i prostsze.

Ogólnie rzecz biorąc, im większy ubytek słuchu, tym gorzej dzieci wypadają w ocenach akademickich.

Słuchanie jest centralnym elementem języka.

To pierwsza umiejętność językowa, którą rozwijają ludzie.

A jednak, ile programów językowych kładzie nacisk na kwestię słuchania jako centralnej umiejętności, w przeciwieństwie do gramatyki lubsłownictwo?

Słuchanie jest zwodnicze, prawda? Wygląda na to, że nic się nie dzieje. To zbyt pasywna czynność, w przeciwieństwie do mówienia. Mówiąc, faktycznie możesz usłyszeć, czego się nauczyłeś. Korzyści płynące ze słuchania początkowo nie są słyszalne.

Wbrew powszechnemu przekonaniu słuchanie może być bardzo aktywną czynnością.

Dlatego jako osoba ucząca się języka obcego musisz poświęcić czas na aktywne słuchanie języka docelowego. Nie odtwarzaj tych podcastów tylko biernie w tle. Aktywnie angażuj się w materiał. Nie wykonuj wielu zadań jednocześnie, jeśli to w ogóle możliwe. Usiądź i nie ruszaj się – jak dziecko, które nie nauczyło się chodzić.

Korzystaj z każdej okazji, aby słuchać języka używanego przez native speakerów. Kiedy oglądasz Afilmlub nauka językawideona przykład nie skupiaj się tylko na wizualnej stymulacji. Słuchaj odmian, tonów i rytmów słów.

To może nie wyglądać dużo, ale tak, słuchanie jest tak potężne.

2. Prymat popełniania błędów

Słuchanie rocznej przemowy to wielka przyjemność. Są takie słodkie i niewinne. Ich wstępne stwierdzenia zdradzają ciąg sprzeniewierzonego słownictwa, logiki rozmytej i naruszeń gramatycznych.

Kiedy roczniak wskazuje na psa i mówi"miauczeć,uważamy to za takie słodkie. Kiedy jego starsza siostra mówi:Poszedłem tam dzisiaj,”nie potępiamy dziecka. Zamiast tego poprawiamy ją delikatnie mówiąc:„Nie Sally, nie poszedłem. Wszedł!"

Nie jesteśmy tak mili dla dorosłych. Jesteśmy dla siebie jeszcze gorsi.

Odkąd nauczyliśmy się w szkole, że popełnianie błędów oznacza niższe wyniki testów, baliśmy się ich popełniać. Błędy? Zły. Przenosimy ten strach, kiedy uczymy się języka obcego jako dorośli.

Dlatego, dopóki nie jesteśmy w 100% pewni jego poprawności, nie chcemy wygadać ani jednego zdania w naszym języku docelowym. Najpierw upewniamy się, że słowa są w odpowiedniej kolejności, czasowniki są w odpowiednim czasie i zgadzają się z podmiotem pod względem liczby i rodzaju.

Teraz coś mi mówi, że 10-miesięczne dziecko nie ma problemów z popełnieniem większej liczby błędów w jednym zdaniu niż słów. W rzeczywistości prawdopodobnie nie przyzna się, że coś jest nie tak - lub nigdywiedziećże coś jest nie tak. Po prostu żyje dalej i trwasłuchający.

Dlaczego nie podążamy za tym duchem dziecka?

Wiemy już, że to działa, bo dzieciak, który kiedyś wykrzyknął:„Bolą mnie stopy”teraz galopuje w kierunku dyplomu z socjologii.

Jako osoba ucząca się języków obcych, jedną z rzeczy, z którą musisz się pogodzić, jest fakt, że będziesz popełniać błędy. Wiąże się to z terytorium i musisz to zaakceptować.

Popełniaj jak najwięcej błędów.Zrób z siebie głupka, jak 2-latek, i śmiej się po drodze. Zapłać swoje należności. A jeśli będziesz tak sumiennie poprawiać te błędy, jak je popełniasz, wkrótce będziesz na najlepszej drodze do płynności.

3. Radość z powtarzania

Około 6-12 miesięcy zabawy w a kuku z córką nigdy się nie starzeją. Zawsze rejestruje prawdziwe zaskoczenie za każdym razem, gdy się ujawniasz. I śmiała się głupio przez cały dzień – wszystko z powodu bardzo prostej gry.

I pamiętasz około 1-2 lat, kiedy dzieci nie mają dość tych śpiewanych rymowanek? Chcieli, abyś naciskał przycisk „odtwórz ponownie” podczas oglądania ich ulubionego musicalu z kreskówek w YouTube. Zastanawiałeś się, kiedy im się to znudzi.

Ale oto i za każdym razem było jak za pierwszym razem. Nie mieli tego dość. W rzeczywistości było to dla nich coraz bardziej ekscytujące.

Powtórzenie. To ważny element nauki.Jeśli istnieje jeden powód, dla którego dzieci uczą się tak szybko, to dlatego, że uczą się różnych rzeczy w kółko – aż do przesadnego uczenia się.

Dorośli nigdy nie mają cierpliwości, by uczyć się od nowa lekcji języka, powtarzać w kółko tę samą lekcję bez poczucia znudzenia do łez. Dorośli szybko interpretują to jako „utknięcie”. Po tym braku ruchu do przodu natychmiast pojawia się myśl, że czas jest marnowany. Uważają, że powinni szybko przejść do następnej lekcji. Co robią, ze szkodą dla ich nauki.

Powtarzamy Asłownictwosłowo 3x i oczekuj, że zostanie z nami na całe życie – wierząc, że teraz zostanie zapisane w naszej pamięci długoterminowej. Całkiem nierealne, prawda?

W eksperymencie prenatalnym, w którym niemowlętom jeszcze w łonie matki odtwarzano wymyślone słowa, każde słowo było słyszane przez dziecko co najmniej 50 razy. (Czy to naprawdę dziwne, że badane dziecko rozpoznało te słowa?)

Powtarzanie jest niezbędne do nauki. W rzeczywistości wiele aplikacji rozwija tę koncepcję i wprowadza ideę Spaced Repetition. Aby dowiedzieć się więcej o tej hiperefektywnej metodzie uczenia się,Kliknij tutaj.

O ile nie jesteś geniuszem z pamięcią ejdetyczną, powtarzanie będzie jednym z najważniejszych sprzymierzeńców w dążeniu do opanowania języka obcego.

Powtarzanie może przybrać formę ponownego odtwarzania filmów, ponownego czytania słów, przepisywania słownictwa, ponownego słuchania podcastów oraz ponownego wykonywania gier i ćwiczeń.

Powtarzaj, aż stanie się to nawykiem.Bo tym w końcu jest język.

4. Znaczenie zanurzenia

Zanurzenie może faktycznie popchnąć twój mózg doprzetwarzają informacje w taki sam sposób, jak robią to native speakerzy.

A czy jest coś bardziej wciągającego niż narodziny dziecka i doświadczanie świata poprzez obserwację?

Pomyśl o tym, co przeżywa dziecko. Jest jak Anglik, który nagle zostaje zrzucony w środku Chin bez dostępu do internetu.

Wszystko jest nowe.

Wykorzystujesz więc swoje wrodzone zdolności do uogólnień, czytania kontekstu, słuchania native speakerów i naśladowania ich sposobu mówienia.

Wszystko jest na linii. Musisz nauczyć się szybko komunikować, inaczej nie zdążysz zjeść – nawet siedząc w chińskiej restauracji. To całkowicie wciągające doświadczenie, w którym nie uczysz się języka tylko dla frajdy lub dla swojego CV. Robisz to dla własnego przetrwania. (To zajmuje się częścią „motywacji” twojej nauki.)

Nie ma nic fałszywego w dziecku uczącym się języka. To całkowicie wciągające i autentyczne doświadczenie — wszystkie ich wczesne lekcje języka odbywają się w znaczącym kontekście społecznym. Jeszcze nie spotkałem dziecka, które nauczyło się swojego pierwszego języka, zapisując się do klasy.

Dla osoby dorosłej uczącej się języka immersji można doświadczyć zdalnie.Jednym ze sposobów na osiągnięcie immersji jest kontakt z jak największą liczbą wypowiedzi rodzimych użytkowników języka.

Oglądanie treści wideo w języku docelowym może być świetnym sposobem na zanurzenie się w tym języku. To nawet nie musi być edukacyjne – włączone zagraniczne filmyNetflixa,podcasty w innych językacha nawet filmy nayoutubew Twoim języku docelowym, wszystko to może Cię zanurzyć w sposób, który zmotywuje Cię do zrozumienia tego, co słyszysz.

Ten rodzaj zanurzenia może być wyzwaniem, jeśli nie ma żadnych napisów, zwłaszcza jeśli nie masz jeszcze podstaw języka.

Fluent U to aplikacja, która uczy języka za pomocą autentycznych treści wideo (w tym zwiastunów filmowych, reklam i teledysków) z udziałem native speakerów.

Filmy na FluentU pozwalają zapoznać się z językiem w kontekście, zapewniając zanurzenie niezbędne do nauki języka. To zanurzenie wynika z praktyki słuchania języka, a jednocześnie jest w stanie uzyskać dostęp do definicji słów za pomocą interaktywnych napisów, fiszek, quizów i nie tylko.

W ten sposób możesz uczyć się języka w taki sam sposób, w jaki robią to dzieci: słuchając, jak jest używany w kontekście.

Więc proszę bardzo!

Kto by pomyślał, że małe dzieci mogą nas tak wiele nauczyć o nauce języka obcego?

Teraz oficjalnie nadszedł czas, aby zastosować te lekcje w praktyce: (1) słuchaj, (2) nie bój się popełniać błędów, (3) powtarzaj wszystko i (4) zanurz się w swoim języku docelowym.

Niezależnie od tego, czy jest to francuski, hiszpański, japoński, koreański czy rosyjski, jeśli podążysz ścieżką, którą wyznaczyły ci dzieci, w mgnieniu oka będziesz mówić w tym języku docelowym jak tubylcy!

Pobierać:Ten post na blogu jest dostępny jako wygodny i przenośny plik PDF, który możesz zabrać ze sobą wszędzie.Kliknij tutaj, aby otrzymać kopię. (Pobierać)

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Jeremiah Abshire

Last Updated: 16/09/2023

Views: 6173

Rating: 4.3 / 5 (74 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jeremiah Abshire

Birthday: 1993-09-14

Address: Apt. 425 92748 Jannie Centers, Port Nikitaville, VT 82110

Phone: +8096210939894

Job: Lead Healthcare Manager

Hobby: Watching movies, Watching movies, Knapping, LARPing, Coffee roasting, Lacemaking, Gaming

Introduction: My name is Jeremiah Abshire, I am a outstanding, kind, clever, hilarious, curious, hilarious, outstanding person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.